• 08508852118

HABER DETAYI

8 Eylül 2017 10:58

Letgo ve sosyal medya spotçuları vurdu

Letgo ve sosyal medya spotçuları vurdu

Üniversite öğrencileri kayıt için yeni yeni gelmeye başlarken ikinci el eşya alım satımı yapan spotçular da müşteri beklemeye başladı. Ancak sosyal medya üzerinden eşya alım satımı ve şehirdeki apart sayısının artması spotçuların sinek avlamasına neden oluyor.

“Vatandaş alışverişini internet sitelerinden yapıyor” diyen spotçu esnafından Mustafa Özata, “insanlar artık sosyal medya üzerinden alışveriş yapmaya başlayınca, spotçulara uğrayan olmuyor. Bu İnternet satışları bizim satışlarımızı büyük ölçüde etkilemeye başladı. Bu satışlar bizim sonumuzu getirebilir” dedi. Özellikle üniversitelere yakın bölgelerdeki apart sayısındaki artış da spotçuların bir başka sıkıntısı. Apart sayısı artınca ev kiralayıp eşya alan öğrenci sayısı azalıyor. Spotçu esnafından Ahmet Koca ile Gökhan Tok da apartlardan yakınırken “Önceden işlerimiz, satışlarımız olurdu, son dönemlerde şehrimizde apart sayısının artması ile birlikte işlerimizde bir durgunluk oldu” ifadesini kullandı.

Üniversite tercihlerinin sonuçlanmasıyla birlikte öğrenci sezonu tüm şehirlerde açıldı. Spotçu esnafı Antalya’da apart sayısının artması ile birlikte işlerde durgunluk olduğunu belirtti. Spotçuların bir başka derdi ise internetten ikinci el satışı.

Üniversite tercih sonuçlarının açıklanması ile birlikte kalacakları yerleri ayarlayan öğrenciler soluğu spotçularda alırken, sezonunun açılmasını dört gözle beklediğini belirten Ahmet Koca, işlerinin eskisi gibi olmadığını ve apart sayısının artmasının işleri etkilediğini vurguladı.

Koca, “Okul sezonu açılacak, öğrencilerimiz tabi eşya almak için yine bizlere uğrayacaklar bizde elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Önceden işlerimiz, satışlarımız olurdu, son dönemlerde şehrimizde apart sayısının artması ile birlikte işlerimizde bir durgunluk oldu. Biz öğrencilerimize fiyatta yüzde 25 yüzde 30 daha aşağı veriyoruz ürünleri. Satışlarımız şuan ufak tefek başlamak üzere öğrencilerimiz yavaş yavaş geliyor. Öğrenciler daha çok mutfak eşyalarına yöneliyorlar. İşlerimizin eskisi gibi olmamasının nedeni, internet üzerinden alışverişler çoğaldı, dolayısı ile bizim işlerimiz de çok nadir oluyor. Umarım işlerimiz daha iyi olur” dedi.

APARTLAR İŞLERİ AZALTTI

Diğer bir ikinci el spot satışı ile uğraşan Gökhan Tok, ev kiralarının yüksek olması ve yurtların sayısının artmasından dolayı işlerin bir hayli durgun olduğuna dikkat çekti.

Tok, “Üniversiteye kayıt için gelen öğrencilerimizden ev kiralayanlar oluyor, onlar da evlerine eşya almak için buraya geliyor, bizde onlara yardımcı olmak için ellimizden geleni yapıyoruz. Satışlarımız şuan için durgun. Sezon tam olarak açılmış değil, bizde sezonu bekliyoruz, açılır açılmaz işlerimiz iyi olacak diye umuyorum. Tabi Kahramanmaraş’ta ev kiraları yükseldi bu yüzden öğrenciler sıkıntı çekiyor. Apartların çoğalması ile birlikte işlerimiz durgun. Öğrenciler aparta yerleştikleri zaman eşya sıkıntısı olmuyor, bu da bizim işimizi durgunlaştırıyor” şeklinde konuştu.

Özellikle sosyal medya üzerinden satışa çıkarılan ürünler, vatandaşlar tarafından yoğun talep görürken, bu işle geçimini sağlayan ikinci el eşya satıcılarını işlerini de azaltıyor. İnternet üzerinden satışların yapıldığı gruplar her geçen gün artarken spotçular bu durumdan rahatsız.

İNTERNETTEN SATIŞ SANCISI
Spotçu Mustafa Özata, hem öğrencilere hem de ailelere, ikinci el ve sıfır ürünlerin satışını yaptıklarını söyledi. Satışların çok kötü olduğunu ve kan ağlayacak duruma geldiklerini belirten Özata, “İnternet siteleri ve sosyal medya üzerindeki satışlardan dolayı kötü durumdayız. Vatandaş alışverişini internet sitelerinden yapıyor. Mağazadaki bir oturma gurubu veya buzdolabı 2 bin 500, 3 bin lira iken bizde bin liraya satılıyor. Sıfır ürünü bu kadar uygun fiyata vermemize rağmen internetteki siteler ve sosyal medya üzerinden açılan guruplar yüzünden satış yapamaz hale geldik” dedi.

SPOTÇULARDAN FAZLA SATIYORLAR
2-3 aydan beri işlerinin oldukça bozulduğunu dile getiren spotçu Mehmet İnal, “insanlar artık sosyal medya üzerinden alışveriş yapmaya başlayınca, spotçulara uğrayan olmuyor. Bu İnternet satışları bizim satışlarımızı büyük ölçüde etkilemeye başladı. Bu satışlar bizim sonumuzu getirebilir. Biz vergisini veren iş yerleriyiz. Sosyal medya üzerinden yapılan satıcılar herhangi bir vergi vermeden bizden daha çok satış yapıyorlar. Yetkililerin, bu vergisiz satış yapan yerleri tespit etmesi lazım” ifadelerin kullandı.

Esnaf iş yapamayınca kendilerinin de iş yapamaz hale geldiğini dile getiren nakliyeci Ömer Soylu ise, “1 aydır en fazla 5 nakliye işi ya oldu ya da olmadı. Buradaki esnaflar kira ve stopaj veriyor, vergisini ödüyor, işçi çalıştırıyorlar, kaç aydır satış yapmakta zorlanıyorlar. İnternet sitelerinden satış yapanlar vergi vermiyor, kira vermiyor, hiç bir masrafları yok. Bundan dolayı spotçuların işi bitme noktasına geldi. Onlar satış yapamayınca nakliyecilerde iş yapamıyor” şeklinde konuştu.

 

Kaynak : Antalyaburada

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.